All rights reserved© כל הזכויות שמורות לרות גנאל

יועצות יקרות,
אני שמחה לעדכן אתכן בסדנאות שאנו מציעים לתלמידי ז- יב' , כולל סדנאות חדשות בנושאים רלוונטיים. הסדנאות הן חד פעמיות, משך המפגש הוא כשני שעורים רצופים והוא מתקיים בנוכחות מחנכ/ת. הסדנא מבוססת על תרגילים והפעלות שבעקבותיהם מתעוררים דיונים קצרים. השיח הפתוח מעודד בחינה וגיבוש של עמדות, הגברת מודעות ונותן כלים מעשיים לקבלת החלטות והתמודדות.

 


נושאי הסדנאות לתלמידי חטיבה/תיכון:

סדנא לתלמידים בנושא יחסים בין המינים: "בנים, בנות והלייק שבניהם"
הסדנא עוסקת בחיזור, יחסים בין המינים, כבוד מול ניצול, אלכוהול ופגיעה מינית, פרסום תמונות/סרטונים ברשתות חברתיות  וגבולות מיניים, זיהוי מצבים בעייתיים וגיבוש עמדות לגבי  ליחסים וקשר עם בני המין השני. במפגש מתאפשר שיח משוחרר ואמיתי בנושאים שמביך פתוח והמשתתפים מוזמנים לדיון דרך סימולציות והפעלות מגוונות.
 

סדנא בנושא אלכוהול וגבולות: "טיפ טיפה ו die"
הסדנא מזמינה את התלמידים לבחון את הגבולות החיצוניים שההורים/הסביבה מציבים בנושא שתית  אלכוהול למול גבולות פנימיים וערכים הנבנים בתוכם. דרך סימולציות שונות נבחנת יכולת ההתמודדות עם מצבי פיתוי ומולם נבדקים הכוחות הפנימיים שהמתבגר מציב.

סדנא בנושא פגיעות ואלימות ברשת: "רשת בטחון או רשת אבדון?"
בסדנא זו נעשה חיבור בין אלימות בכלל בחברה לבין פגיעות הנעשות במרחב הווירטואלי. נזהה סוגי פגיעות הנעשות ברשת האינטרנט והסלולרי- מול חברים ומול מורים, נשרטט קו ברור בין ה"מותר" ל"אסור" ונבדוק מתי כל אחד בוחר להיות "האדם מהצד" ומתי הוא מחליט להתערב ולסייע לנפגע.

סדנא בנושא דימוי עצמי ופגיעות ברשת: "ואם אני אינני אני אז מי אני בכלל?"
מתבגרים רבים חווים מתח סביב השאלה כיצד אחרים רואים אותי? מה חושבים עלי? לא תמיד ישנה הלימה בין הדרך שבה אחרים חווים אותי לדרך בה אני רואה או חווה את עצמי. בסדנא נדון בשאלה כיצד דימוי עצמי גבוה או דימוי עצמי נמוך משפיע על חיי האדם ועל היכולת להצליח, נלמד כיצד דימוי עצמי נבנה ונצייד את המשתתפים בכלים לשיפור הדימוי העצמי. בהמשך נחבר את נושא הדימוי העצמי לפגיעות שונות ברשתות החברתיות למיצוב חברתי על חשבון אחרים מול מיצוב חברתי לטובת אחרים.
 

סדנא בנושא אושר  וחומרים פסיכואקטיביים: "אושר בסייל"
כולם רוצים להיות מאושרים אבל מה הוא בכלל אושר? וכמה הוא עולה? בני נוער חווים מתח שבין הרצון ליהנות ולמצות את הרגע לבין דרישות החיים והמערכות השונות אליהן הם משתייכים מהם ולעיתים המאבק מעורר מתח ותסכול.
הדיון יחבר את המשתתפים  לשאלה מה מקומם של סמים ואלכוהול עבור בני נוער בהשגת אושר במינימום מאמץ? ועל הדרך- נדבר גם על ערכים  ונצייד את המשתתפים בכלים מעשיים מתוך הפסיכולוגיה החיובית להגברת התחושה הטובה הפנימית.


סדנאות דיאלוג הורים- מתבגרים:
מפגש דיאלוג בין הורים ומתבגרים הינו סדנא מרתקת ואיכותית המזמנת שיח פתוח, הקשבה והכרות מזווית אחרת בין הורים ומתבגרים. הסדנא מאפשרת תיאום ציפיות ומתן דגש בהתאם לבקשתכם על אלכוהול/ עישון/ יחסי מורים-הורים-תלמידים/ פגיעות ברשת.
ניתן לשלב גם הרצאה להורים בנושא גיל ההתבגרות, סמכות הורית, תקשורת עם מתבגרים ותרבות פנאי וסדנא נפרדת  לתלמידים בנושא לחץ חברתי והתנהגויות סיכון.


סדנת שורשים- לתלמידים והורים בשכבה ז': "סיפור משפחתי"
הסדנא כוללת מגוון תרגילים והפעלות המאפשרים להורים והתלמידים להקשיב ולשתף. נצא יחד למסע בו נכיר את הבתים של ילדי הכיתה, נבין כיצד אותו אירוע נחווה באופן שונה ע"י כל דור, נחבר בין ה"ישן" ל"חדש" – מנהגים ומסורות מן העבר אל מול חידושים הנכנסים לחיינו.
נחדד את ערכה של המשפחה- מה אנו מקבלים ממנה ומה תפקידנו בתוכה? נסיים בצידה לדרך שההורים נותנים לילדיהם ובטיפים לחיזוק הקשר המשפחתי.


סדנת כישורים חברתיים- לתלמידים בשכבה ז': "התחברות"
הסדנא נבנתה לבקשת יועצות שהרגישו קושי של תלמידים בשכבה ז ליצור קשרים חברתיים ולהתנהל בזירה החברתית החדשה. מטרת הסדנא היא לדון בבחירת חברים, בציפיות שלנו מהם ושלהם מאתנו ובהבדל שבין קשרים ברשת למפגשים פנים אל פנים. נדון גם התנהגויות שליליות בקשר ובדרכים להתמודד עם כעס ואכזבה מחבר ונסיים בהדגשת תרומתן של היכולת לפרגן והאמפטיה כמתנות בקשר.

סדנת אחריות לתלמידים בפרויקט מחויבות אישית:  "מה? אכפת לי!"
בסדנא זו נבדוק את מידת האחריות שהמשתתפים חשים כלפי דברים המתרחשים בסביבתם- מתי זה ענייני ומתי זה מוגדר כ"לא ענייני"? איך אני יודע מתי לפעול ולהתערב ומה השיקולים המנחים אותי כשאני בוחר לא לעשות זאת? נדון בהבדל שבין אחריות אישית לאחריות חברתית ויכולת של כל אחד להשפיע על סביבתו.

סדנת פרידה לבוגרי בי"ס : "זמן לפרוש כנפיים..."
מטרת הסדנא, המיועדת לשכבה הבוגרת נפרדת מבי"ס,  היא  עיבוד וסיכום החוויה האישית של כל  תלמיד. בדרך יצירתית ובעזרת מתודות שונות של עבודה עם חפצים, תאטרון, ודימויים, נסייע למשתתפים לזהות מה קיבלו מבית הספר? מי השפיע עליהם וכיצד? מה היו רוצים להשאיר מאחור ומה ישמש אותם כצידה לדרך?
ניצור עבורם הזדמנות להוקיר תודה, להתבונן בתהליך שעברו ולסגור בצורה מודעת פרק משמעותי בחייהם.

"סדנת "מפתחות ומנעולים

סדנא העוסקת בזיהוי הגורמים לסטרס בחיי המתבגרים. נעבוד על שכלול היכולת להתמודד עם רגשות כגון מתח, אכזבה ותסכול. הפעילות מציידת את המשתתפים בכלים שונים מתחום הפסיכולוגיה  החיובית כדי לגייס כוחות פנימיים, לשנות נקודת מבט, לקבל פרופורציה ולגייס תמיכה מהסביבה.

 

"סדנת "מנהיגות

הסדנא מחברת את המשתתפים ליכולות המנהיגות הטמונות בתוכם- הובלה, אכפתיות ולקיחת אחריות. נבחין בין מנהיג פורמלי למנהיג בלתי פורמלי נבדוק מה מושך ומה מעורר חשש בתפקיד המנהיג, נבדוק מה משקל המנהיג מול משקל הקבוצה בתהליך ונתנסה באופן חוויתי  בהובלת הקבוצה.